Světový den plicních chorob

07.11.2018
Přijďte do Ambulantního zařízení TBC a respiračních chorob s rozšířenou péčí ve čtvrtek 22.11. !

Dušnost. To je většinou hlavní důvod, který donutí pacienta vypravit se k lékaři. Víte ale, co je celosvětově nejčastějším rizikovým faktorem vzniku CHOPN? Je to kouření cigaret!  Zatímco u lehkého stádia choroby se ale dušnost objevuje obvykle jen při námaze, u těžkých forem omezuje pacienta tak významně, že ztratí dokonce schopnost soběstačnosti.

CHOPN je přitom označení celé skupiny onemocnění plic a dýchacích cest, která se projevuji právě dušností, a jsou spjata s obtížným vydechováním vzduchu z plic. „Jde o zánětlivé onemocnění, jemuž často předchází dlouhodobě vdechování škodlivin, především cigaretového kouře. Nadměrné dráždění dýchacích cest způsobuje dlouhodobé zánětlivé změny, které se projevují nadměrnou tvorbou hlenů, otokem stěny průdušek a narušením struktury plicních sklípků. To vše pak vede k postupnému zužování průdušek a k poškozování zdravých části plic,“ přiblížil MUDr. Oto Urban, který v Ambulantním zařízení TBC a respiračních chorob s rozšířenou působností bude právě takové testování při příležitosti světového dne CHOPN zájemcům bezplatně provádět.

Při podezření na plicní chorobu je nutné provedení funkčního vyšetření plic-tzv. spirometrie. „Je to jednoduchý test, který posoudí, jak je pacient schopný z maximálního nádechu vydechovat různé objemy a kapacity vzduchu z plic,“ přiblížil MUDr. Oto Urban, který v Ambulantním zařízení TBC a respiračních chorob s rozšířenou péčí bude právě takové testování při příležitosti světového dne CHOPN zájemcům bezplatně provádět. Spirometrii je podle něho nutné doplnit ještě i bronchodilatačním testem, kdy se vyšetření zopakuje po podání inhalačního léku, který rozšiřuje průdušky. „Z dalších metod je to pak pulsní symetrie, tedy měření okysličování krve pomocí malého kolíčku, který je přikládán na konec prstu. Při poklesu okysličení krve meřeného pulsním oxymetrem odebereme malé množství krve z kapilárního řečiště z bříška prstu nebo z ušního lalůčku k přímému zjištění obsahu kyslíku v krvi,“ vysvětluje odborník Nemocnice TGM Hodonín.
V diagnostice se užívá i řada dalších testů, jako je vyšetření v tělovém pletysmografu. Jedná se o vyšetření plicní difuze, které poskytne informace o množství fungujících plicních sklípků. „Šestiminutový test slouží v měření schopnosti fyzických aktivit, ale i k poměrně přesné předpovědi dalšího rozvoje choroby,“ doplňuje Urban.

A jaká podle odborníka NTGM nastupuje v podobných případech léčba? Používají se k ní dlouhodobě působící inhalační léky, které jsou účinnější a pohodlnější, příznivě ovlivňují snášení zátěže a zmírňují dušnost. K dispozici jsou dnes kombinované přípravky „2 v 1“, obsahující nejen protizánětlivě působící složku, ale i bronchodilatační lék. „U nejtěžších forem CHOPN je pak vhodná dlouhodobá domácí léčba koncentrátorem kyslíku,“ doplnil ještě informace MUDr. Urban.

Aktuálně z Hodonínska