Město Hodonín ocenilo dobrovolníky za jejich práci pro potřebné

13.12.2018
Hrají s dětmi hry, čtou jim, rozvíjejí jejich komunikační dovednosti, berou seniory na procházku do nemocničního parku, předčítají denní tisk nebo si s nimi „jen“ povídají o všem možném. A to všechno bez nároku na finanční odměnu a ve svém volném čase. Řeč je o dobrovolnících, lidech, kteří nezištně pomáhají jiným - a nic za to nežádají. Za jejich práci pro potřebné a za srdce na správném místě je u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků ocenilo 5. prosince Město Hodonín i vedení NTGM.

„Život se skládá z každodenních maličkostí a radostí, jež tito lidé pomáhají naplnit těm, kteří to již nezvládají. Naši dobrovolníci dávají za sebe cenný dar, a to je volný čas věnovaný potřebným,“ zaznělo při oceňování dobrovolníků na hodonínské radnici.

Poděkovat jim tam osobně přišel také ředitel Nemocnice TGM Hodonín Ing. Antonín Tesařík.

I v našem zdravotnickém zařízené totiž dobrovolníci ze sdružení Dobromysl několik let fungují. Jsou tak již důležitou součástí nemocniční péče a nepostradatelnou podporou pro fungování nemocnice.

A personál, ale hlavně dětští i dospělí pacienti, si je nemohou vynachválit.

„V současné době k nám pravidelně dochází tři dobrovolníci, a to paní JUDr. Marie Hrnčiříková, paní Marie Rosendorfová a pan Pavel Vaculík. První zmíněná dáma chodí za dětmi na dětské oddělení od roku 2013, paní Marie Rosendorfová pak od letošního roku. Obě chodí pravidelně a děti je mají moc rády. Jsou totiž příjemné, usměvavé, společně si hrají nebo se hospitalizovaným dětem tyto dámy věnují jinými interaktivními formami,“ chválí si krásnou spolupráci náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Mgr. Naděžda Kwašniewská.

Na Oddělení odborné ošetřovatelské péče zase od letošního roku za našimi pacienty pravidelně dochází pan Pavel Vaculík. I on je u nich velmi oblíbený. „Je velmi empatický a má příjemné vystupování. S pacienty si povídá, čtou si, nebo je vezme na procházku,“ popisuje náměstkyně Kwašniewská. Hlavním přínosem je podle ní nabídka lidského kontaktu a podpory člověku, který je v dané chvíli nemocný nebo jinak handicapovaný. „Dobrovolník pomáhá překlenout náročné chvíle v nemocnici, smysluplně vyplnit volný čas, poskytuje podporu a může probudit či posílit vlastní motivaci k léčbě a uzdravení. Nenahrazuje sice práci odborného personálu, ale je náležitým způsobem proškolen, vybrán a také vázán mlčenlivostí,“ přiblížila ještě náměstkyně.

Lidí, kteří právě takovou podporu jen v Hodoníně potřebují, je celá řada. Třeba čerstvě oceněný Pavel Vaculík je tak doslova „na roztrhání“.

„Působím totiž v současnosti kromě nemocnice v Hodoníně také v S-centru Na Pískách, v Domově na Jarošce, v Zeleném domě pohody a ve dvou domácnostech,“ vyjmenovává, kde všude pomáhá.

A dobrovolnickou práci vysoce oceňuje i samotný ředitel naší nemocnice Antonín Tesařík. „Velmi si času, práce a schopností dobrovolníků, kteří jsou již nedílnou součástí naší nemocnice, vážíme,“ vzkázal ještě za personál i pacienty se srdečným poděkováním.

V nemocnici TGM Hodonín působí dobrovolníci od roku 2009, za tu dobu jí prošlo12 dobrovolníků. Od roku 2016 spolupracuje NTGM s Dobrovolnickým centrem Dobromysl, které spadá pod Centrum pro rodinu v Hodoníně. To dobrovolníky koordinuje, školí a provádí supervize. Dobrovolníkem se mohou stát lidé od 15 ti let. Důležité je nadšení, dobrý úmysl a ochota nezištně pomáhat.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Hodonínska